Sousedské komentované procházky

V neďěli 29. 5. 2016 se můžete těšit na několik komentovaných procházek po městských částech. Začínat budeme v časech 10: 00 a 14: 00.

Doporučujeme vstupenky zakoupit v předprodeji v sítích Plzeňská vstupenka a GoOut. Kapacita každé procházky je omezena.

1. 10:00_Dvanáct zastavení plzeňské revoluce
Vybrané události z května roku 1945 v Plzni
Průvodce: Petr Tolar
Sraz: u pomníku “Díky, Ameriko!”, Americká třída

Procházka seznamující s vybranými událostmi z května 1945, z doby osvobození od nacistické okupace a konce druhé světové války v Evropě. Důraz je kladen na průběh neprávem opomíjeného plzeňského povstání 5. května 1945 a následný příjezd americké armády do města.

2. 10: 00_Jak jsem zachránila hřbitov
Návštěva místa, kde spočívá mnoho slavných jako Emil Škoda nebo J.K. Tyl
Průvodce: Anna Hostičková
Sraz: Mikulášský hřbitov - před hlavním vchodem, Mikulášská 23

Málokdo zná Mikulášský hřbitov tak dobře jako architektka Anna Hostičková, která ho v letech 1966-67 v roli památkářky zachraňovala před úplnou zkázou nařízenou komunistickými úřady. Příběhy o hřbitově, hrobce Jana Škody nebo J. K. Tyla vám bude vyprávět přímo na místě.

3. 10: 00_Umění ve veřejném prostoru 70. a 80. let 20. stol.
S Křížky a vetřelci po Severním předměstí
Průvodce: Daniel Jahn
Sraz: u nákupního střediska Plaská (dnes Billa), Plaská 1265/7

Příběhy soch, reliéfů, mozaik a dalších dnes téměř neviditelných uměleckých objektů na největším plzeňském sídlišti z dob komunistické totality. Chodíme kolem nich, jsou svědky naší každodennosti, ale co o nich víme? Jaké hodnoty reprezentují? Kdo stál za jejich vznikem? Vzpomene i na některá zajímavá, již bohužel zaniklá, díla.

4. 10:00_KŘIMICE – Nejen o zelí a zámku
Průvodce: Zdeněk Fleišman (Pamětník, moderátor, zakladatel a člen mnoha křimických spolků, člen krajské rady seniorů. Autor divadelních her o Křimicích. Člen zastupitelstva MO Plzeň 5 – Křimice.)
Sraz: před vchodem do zámku

Místa známá i neznámá – procházka vás provede historickým a památkově chráněným jádrem Křimic, dozvíte se, co se děje v létě v zámeckém parku, jak dopadl sochař mnoha barokních soch, a kudy sochy utíkají. Uvidíte slavnou zelárnu, kde se dříve vařilo pivo, a projdete se po hladině rybníku, který tam již není. V rekreačním areálu v podzámčí u řeky Mže hlídá sv. Jan Nepomucký stoletou funkční technickou památku. Dozvíte se, jak se jmenuje a projdete nejužší uličkou v Plzni. Přijďte navštívit místa v Plzni, která jste ještě neviděli.

Praktické informace: Před zámkem bus zastávka č. 35, délka trasy 2,5 km, časově 1,5 hodiny. Na konci procházky možnost občerstvení v restauraci.

5. 14: 00_Plzeňský architektonický manuál (PAM): Lochotín a Roudná
Průvodce: Petr Klíma
Sraz: u hlavního vstupu do nynějšího Domova pro seniory "Sedmikráska" a Domova se zvláštním režimem "Čtyřlístek", Kotíkovská 15

Trasa vycházky obsáhne dvě charakterově odlišné části města – klidné prostředí poblíž lochotínského parku s řadou vynikajících modernistických objektů a území Roudné, kde meziválečné domy pouze doplnily historickou zástavbu.

6. 14: 00_Petrohrad z příběhů
Průvodce: Miroslav Anton
Sraz: Kulturní dům JAS, Jablonského 39

Projděte se s námi po místech, kudy chodili Jiří Trnka, Miroslav Horníček nebo Miroslav Zikmund. Navštivte spolu s námi školy na Mikulášském náměstí, klášter Dominikánů, kulturní dům JAS nebo bývalé papírny a továrny Bartelmus a Cingrošovo kamenictví. Připomeňme si petrohradské hospůdky a život dělnické periférie.

7. 14: 00_Řeka ve městě
 - Radbuza, zčásti upovídaná řeka
Průvodce: Marek Sivák (Pěstuj prostor, z.s.)

Sraz: Památník obětem komunistického teroru na Anglickém nábřeží

Říká se, že pevnými regulacemi přicházejí řeky o své příběhy. Výstavba vysokých nábřežních zdí a přísná geometrizace jejich koryt striktně oddělují život řek od života města. Vykročme proto nečekaně na jih, pryč od jednotvárně ubíhajících kamenných nábřeží Radbuzy, a naslouchejme jejímu plynulému vyprávění – o již zaniklých plovárnách, plaveckých klubech a promenádách, o loděnicích, které zde přežily dodnes, či o první plzeňské zoologické zahradě. Procházku zakončíme na Městské plovárně, kde nás již bude čekat jedno z ohnisek Evropského dne sousedů.